AHA336M50E16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 628
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 5 964
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 6Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
AHA336M50E16T-F
DigiKey Part Number
AHA336M50E16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA336M50E16T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
119 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C