CD15FD501JO3F
DigiKey Part Number
338-2593-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD15FD501JO3F
Description
CAP MICA 500PF 5% 500V RADIAL
Detailed Description
500 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
500 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)