CM05ED820FO3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CM05ED820FO3-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CM05ED820FO3 |
Description | CAP MICA 82PF 500V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 82 pF Mica Capacitor 500 V Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Dielectric Material Mica |
Manufacturer Cornell Dubilier Knowles | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case Radial |
Part Status Active | Lead Spacing 0.232" (5.90mm) |
Capacitance 82 pF | Features General Purpose |
Tolerance ±1% | Size / Dimension 0.449" L x 0.181" W (11.40mm x 4.60mm) |
Voltage - Rated 500 V | Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm) |