SEK2R2M350ST
DigiKey Part Number
338-SEK2R2M350ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEK2R2M350ST
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 120.63Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
63 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120.63Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C