SEK471M100ST
DigiKey Part Number
SEK471M100ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEK471M100ST
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 280mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
875 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.225 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
280mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C