KHEA30F-12
DigiKey Part Number
1776-1244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHEA30F-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2.3A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHEA30F-12 Models
Category
Power (Watts)
30W
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
88.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.72" L x 0.89" W x 2.95" H (94.5mm x 22.5mm x 75.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.3A