KHEA90F-12
DigiKey Part Number
1776-1242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHEA90F-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 90W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 6.8A
EDA/CAD Models
KHEA90F-12 Models
Category
Power (Watts)
90W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
3.72" L x 1.97" W x 3.54" H (94.5mm x 50.0mm x 90.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
6.8A