LEP240F-24-SN
DigiKey Part Number
1776-1295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEP240F-24-SN
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A