Image for NAM-60-471 is not available
NAM-60-471
DigiKey Part Number
1776-NAM-60-471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NAM-60-471
Description
LINE FLTR 300VDC 277VAC 60A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 60 A 277V 300V 50/60Hz Single Stage Terminal Block
Category
Voltage - Rated AC
277V
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Current
60 A
Series
Frequency - Operating
50/60Hz
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, cURus, DEMKO, ENEC
Filter Type
Single Phase
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Configuration
Single Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated DC
300V