OL1R10MV1
DigiKey Part Number
966-1918-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OL1R10MV1
Description
RELAY TIME DELAY 240HR 10A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Repeat Cycle, Twin Timer Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.5 Sec ~ 240 Hrs Delay 10A @ 250VAC Socketable
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Crouzet
Delay Time
0.5 Sec ~ 240 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 250VAC
Packaging
Box
Voltage - Supply
12 ~ 240VAC/DC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)