AMA24UR5-120200Y
DigiKey Part Number
2721-AMA24UR5-120200Y-ND
Manufacturer Product Number
AMA24UR5-120200Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Customer Reference
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
60.2" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 2.87" H (72.0mm x 34.0mm x 73.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, FCC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.287 lb (130.00 g)
Power (Watts)
24 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)