AMA36UR5-120300Y
DigiKey Part Number
5245-AMA36UR5-120300Y-ND
Manufacturer Product Number
AMA36UR5-120300Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
60.2" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
3.27" L x 1.38" W x 2.97" H (83.0mm x 35.0mm x 75.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, FCC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A
Weight
0.289 lb (131.00 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)