MDS-090AAS15 BA
DigiKey Part Number
1145-1011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-090AAS15 BA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W
Customer Reference
Detailed Description
15V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
Delta Electronics
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Not For New Designs
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.91" L x 2.36" W x 1.38" H (150.0mm x 60.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, UL
Voltage - Output
15V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output (Max)
6A
Weight
0.993 lb (450.42 g)
Power (Watts)
90 W