PMR-48V1K5W1BTC
DigiKey Part Number
1145-PMR-48V1K5W1BTC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR-48V1K5W1BTC
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1.5KW
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Baseplate, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.03" L x 5.00" W x 1.59" H (204.0mm x 127.0mm x 40.5mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, KC, TUV, UKCA
Current - Output 1
31.25 A