XB24-ASI-001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 3 787
Datasheet
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, RP-SMA Surface Mount
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XB24-ASI-001
DigiKey Part Number
602-1469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24-ASI-001
Description
RF TXRX MOD 802.15.4RPSMA SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-92dBm
Mfr
Serial Interfaces
UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, RP-SMA
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.4V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
50mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
45mA
Modulation
DSSS
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C