XB24CAPIS-001
DigiKey Part Number
602-1899-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24CAPIS-001
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 TH SMD
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XB24CAPIS-001 Models
Category
Serial Interfaces
SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Integrated, Trace
Packaging
Tray
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Current - Receiving
31mA
DigiKey Programmable
Verified
Current - Transmitting
45mA
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C