XBP24-DMSIT-250 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 5 293
Datasheet
General ISM > 1GHz Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, RP-SMA Through Hole
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XBP24-DMSIT-250
DigiKey Part Number
602-1281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24-DMSIT-250
Description
RF TXRX MOD ISM>1GHZRPSMA TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-100dBm
Mfr
Serial Interfaces
UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, RP-SMA
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.4V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
55mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Current - Transmitting
340mA
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C