XBP24CZ7PIT-004 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 4 662
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Through Hole
Digi XBee Tools
XBP24CZ7PIT-004
DigiKey Part Number
602-1561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CZ7PIT-004
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Output
18dBm
Mfr
Sensitivity
-101dBm
Series
Serial Interfaces
SPI, UART
Packaging
Tray
Antenna Type
Integrated, Trace
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
31mA ~ 45mA
Protocol
Current - Transmitting
120mA
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C