1N5400G-T
DigiKey Part Number
1N5400GDITR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5400GDICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5400G-T
Description
DIODE STANDARD 50V 3A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 3A Through Hole DO-201AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N5400G-T Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
2 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
40pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
DO-201AD
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 3 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)