AP2205-33W5-7
DigiKey Part Number
31-AP2205-33W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2205-33W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2205-33W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2205-33W5-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-25
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2205-33W5-7 Models
Mfr
PSRR
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA