AP2210K-2.5TRE1
DigiKey Part Number
AP2210K-2.5TRE1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2210K-2.5TRE1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2210K-2.5TRE1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2210K-2.5TRE1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
15 mA
Digi-Reel®
PSRR
75dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
13.2V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA