AP7583AQ-33MP-13
DigiKey Part Number
31-AP7583AQ-33MP-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7583AQ-33MP-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7583AQ-33MP-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7583AQ-33MP-13
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA 8-MSOP-EP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
PSRR
70dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
42V
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Max)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA