B3100BE-13
DigiKey Part Number
31-B3100BE-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-B3100BE-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-B3100BE-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B3100BE-13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount SMB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
105pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 3 A