BAS70LP-7B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Diode 70 V 70mA Surface Mount X1-DFN1006-2
BAS70LP-7B
DigiKey Part Number
BAS70LP-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70LP-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70LP-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70LP-7B
Description
DIODE SCHOTT 70V 70MA X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAS70LP-7B Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
1.6 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
960 mV @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed