BAS70Q-7-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 70 V 70mA Surface Mount SOT-23-3
BAS70Q-7-F
DigiKey Part Number
BAS70Q-7-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70Q-7-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70Q-7-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70Q-7-F
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed