BZT52C3V9LP-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 17
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 250 mW ±5% Surface Mount DFN1006-2
BZT52C3V9LP-7
DigiKey Part Number
31-BZT52C3V9LP-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C3V9LP-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C3V9LP-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V9LP-7
Description
DIODE ZENER 3.9V 250MW DFN1006-2
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DFN1006-2
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms