DMC2990UDJ-7
DigiKey Part Number
DMC2990UDJ-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMC2990UDJ-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMC2990UDJ-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMC2990UDJ-7
Description
MOSFET N/P-CH 20V 0.45A SOT963
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 20V 450mA, 310mA 350mW Surface Mount SOT-963
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.5nC @ 4.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
27.6pF @ 15V
Part Status
Active
Power - Max
350mW
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
N and P-Channel
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
SOT-963
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
Supplier Device Package
SOT-963
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
450mA, 310mA
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
990mOhm @ 100mA, 4.5V