DMC4047LSD-13
DigiKey Part Number
DMC4047LSD-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMC4047LSD-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMC4047LSD-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMC4047LSD-13
Description
MOSFET N/P-CH 40V 7A/5.1A 8SO
Detailed Description
Mosfet Array 40V 7A, 5.1A 1.3W Surface Mount 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMC4047LSD-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1060pF @ 20V
Power - Max
1.3W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7A, 5.1A
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 6A, 10V