DMP6110SFDF-13
DigiKey Part Number
31-DMP6110SFDF-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP6110SFDF-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP6110SFDF-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP6110SFDF-13
Description
MOSFET P-CH 60V 4.2A 6UDFN
Detailed Description
P-Channel 60 V 4.2A (Ta) 1.97W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17.2 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
969 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
1.97W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type F)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 4.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA