DMTH10H005SCT
DigiKey Part Number
DMTH10H005SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H005SCT
Description
MOSFET N-CH 100V 140A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 140A (Tc) 187W (Tc) Through Hole TO-220AB
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
111.7 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8474 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
187W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 13A, 10V