DSC10C065D1-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DSC10C065D1-13 |
Description | DIODE SIL CARBIDE 650V 10A TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 650 V 10A Surface Mount TO-252 (Type WX) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 230 µA @ 650 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 348pF @ 100mV, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V | Supplier Device Package TO-252 (Type WX) |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 10 A |