DSC10C065D1-13
DigiKey Part Number
31-DSC10C065D1-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DSC10C065D1-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DSC10C065D1-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC10C065D1-13
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount TO-252 (Type WX)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
230 µA @ 650 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
348pF @ 100mV, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-252 (Type WX)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A