DSS20201L-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DSS20201L-7 |
Description | TRANS NPN 20V 2A SOT-23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 20 V 2 A 150MHz 600 mW Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DSS20201L-7 Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 500mA, 2V |
Mfr | Power - Max 600 mW |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 150MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20 V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 100mV @ 200mA, 2A | Base Product Number |