DXTN3C100PSQ-13
DigiKey Part Number
31-DXTN3C100PSQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DXTN3C100PSQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DXTN3C100PSQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTN3C100PSQ-13
Description
TRANS NPN 100V 3A POWERDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 3 A 140MHz 5 W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type Q)
Category
Power - Max
5 W
Mfr
Frequency - Transition
140MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Package / Case
8-PowerTDFN
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
330mV @ 300mA, 3A
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type Q)
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
150 @ 500mA, 10V