PDS3100-13
DigiKey Part Number
PDS3100DITR-ND - Tape & Reel (TR)
PDS3100DICT-ND - Cut Tape (CT)
PDS3100DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS3100-13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount PowerDI™ 5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDS3100-13 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 3 A