SBR10200CTL-13
DigiKey Part Number
SBR10200CTL-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR10200CTL-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR10200CTL-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10200CTL-13
Description
DIODE ARRAY SBR 200V 5A TO-252-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 5A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR10200CTL-13 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
940 mV @ 5 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A