SBR6200CTL-13
DigiKey Part Number
31-SBR6200CTL-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR6200CTL-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR6200CTL-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR6200CTL-13
Description
DIODE ARRAY SBR 200V 3A TO-252-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 3A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 3 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
3A