SDM20E40C-7-F
DigiKey Part Number
31-SDM20E40C-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDM20E40C-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDM20E40C-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM20E40C-7-F
Description
DIODE ARR SCHOT 40V 400MA SC593
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 400mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM20E40C-7-F Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 200 mA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
70 µA @ 25 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-30°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SC-59-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
400mA (DC)