SMAJ12A-13-F
DigiKey Part Number
SMAJ12A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ12A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ12A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ12A-13-F
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ12A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V