SMAJ8.5CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ8.5CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ8.5CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ8.5CA-13
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 27.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
EDA/CAD Models
SMAJ8.5CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V