ZXMP10A18KTC
DigiKey Part Number
ZXMP10A18KTCTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMP10A18KTCCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMP10A18KTCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMP10A18KTC
Description
MOSFET P-CH 100V 3.8A TO252-3
Detailed Description
P-Channel 100 V 3.8A (Ta) 2.17W (Ta) Surface Mount TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXMP10A18KTC Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26.9 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1055 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.17W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 2.8A, 10V