ZXMP3F30FHTA
DigiKey Part Number
31-ZXMP3F30FHTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXMP3F30FHTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXMP3F30FHTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMP3F30FHTA
Description
MOSFET P-CH 30V 2.8A SOT23
Detailed Description
P-Channel 30 V 2.8A (Ta) 950mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
370 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
950mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 2.5A, 10V