1.5KE120A
DigiKey Part Number
4878-1.5KE120ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5KE120ATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120A
Description
TVS DIODE 102VWM 165V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
165V Clamp 9.5A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE120A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Package / Case
Axial
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V