1.5KE120A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4878-1.5KE120ACT-ND - Cut Tape (CT) 4878-1.5KE120ATB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE120A |
Description | TVS DIODE 102VWM 165V AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 165V Clamp 9.5A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1.5KE120A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 102V | Package / Case Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 114V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 165V |