3.0SMCJ58A
DigiKey Part Number
4878-3.0SMCJ58ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-3.0SMCJ58ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-3.0SMCJ58ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ58A
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 32A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3.0SMCJ58A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V