BZT52B7V5
DigiKey Part Number
4878-BZT52B7V5CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZT52B7V5DKR-ND - Digi-Reel®
4878-BZT52B7V5TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B7V5
Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52B7V5 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 3.5 V
Digi-Reel®
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW