DI018C03PT
DigiKey Part Number
4878-DI018C03PTTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI018C03PT
Description
MOSFET N/P-CH 30V 27A 8QFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 30V 27A (Tc), 18A (Tc) 10.8W (Tc) Surface Mount 8-QFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI018C03PT Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12nC @ 4.5V, 20nC @ 10V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1122pF @ 15V, 1150pF @ 20V
Part Status
Active
Power - Max
10.8W (Tc)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
N and P-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
27A (Tc), 18A (Tc)
Supplier Device Package
8-QFN (3x3)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.3mOhm @ 15A, 10V, 30.1mOhm @ 10A, 10V