MM9Z6V2B
DigiKey Part Number
4878-MM9Z6V2BTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM9Z6V2B
Description
MM9Z6V2B
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 250 mW ±2.18% Surface Mount SOD-882 (DFN1006-2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MM9Z6V2B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 3 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.18%
Supplier Device Package
SOD-882 (DFN1006-2)
Power - Max
250 mW