MMFTP3008K-AQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
P-Channel 30 V 360mA (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
MMFTP3008K-AQ
DigiKey Part Number
4878-MMFTP3008K-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMFTP3008K-AQ
Description
MOSFET P-CH 30V 360MA TO-236-3
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MMFTP3008K-AQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.22 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
50 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
500mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5Ohm @ 300mA, 4.5V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA