P4SMAJ14A
DigiKey Part Number
4878-P4SMAJ14ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P4SMAJ14ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P4SMAJ14ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4SMAJ14A
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P4SMAJ14A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V